Важкі метали

Важкі метали – це ряд хімічних елементів, вельми токсичних для всього живого. Вони оточують нас всюди: в складі побутових хімічних розчинів, в грунті, у воді, в атмосфері. Сьогодні тисячі російських танків і бронемашин забруднюють землю паливно-мастильними матеріалами, а спалені продовжують завдавати шкоду вже як металобрухт. Це канцерогенне сміття, і поки воно залишається на землі, отруює навколишнє середовище важкими металами, які потрапляють у ґрунтові води, а шкідливі речовини накопичуються в тканинах людини роками і навіть десятиліттями.

Отримати отруєння такими метали, як свинець, ртуть, кадмій, мідь, хром, нікель, кобальт, цинк, сурма можна, навіть не проживаючи в мегаполісі або біля великих підприємств, і не стикаючись з виробничими «шкідливостями». За статистикою, більшість отруєнь важкими металами пов’язана з недбалим використанням побутової хімії, з ігноруванням техніки безпеки.

Постраждати від отруєння можуть ті люди, які їдять немиті рослинні продукти, п’ють неочищену воду, користуються ємкостями, не призначеними для зберігання харчових продуктів. Як наслідок – токсичні компоненти скупчуються в органах і тканинах людини. Поступово ресурси організму виснажуються, і виявляються ознаки інтоксикації – спочатку легкі (наприклад, невмотивована втома), а потім – типові для кожного окремо взятого металу.

Отруєння важкими металами відрізняється рядом типових ознак. Якщо отруєння сталося через потрапляння важких металів в шлунок, то першим ділом страждає саме травна система.

Спостерігаються такі перші ознаки:

підвищене газоутворення;

сильні і різкі болі в животі;

посилюється нудота, аж до блювоти;

розлад кишечника, сильний пронос.

Наприклад, при попаданні в організм ртутної пари вже протягом кількох годин можуть спостерігатися такі ознаки:

відчуття смаку металу в ротовій порожнині;

відчуття жару по всьому організму;

сильний пронос, можливо – з кров’ю і слизом;

втрата апетиту, наростаюча нудота, блювотні позиви;

різкі болі в скронях, в животі;

порушення з боку серцевої діяльності, дихальної системи.

Профілактичні заходи зазвичай полягають в дотриманні таких правил:

не можна забувати про виробничу техніку безпеки;

не можна ігнорувати правила утилізації акумуляторів і термометрів;

не слід використовувати мідні та оцинковані ємності для зберігання і вживання їжі і напоїв;

будь-які рослинні продукти потрібно мити безпосередньо перед вживанням;

не слід збирати гриби, ягоди, лікарські рослини, овочі, фрукти, якщо поруч розташовані великі промислові об’єкти або автостради;

не слід вживати воду, не знаючи її якості;

побутові хімічні розчини і рідини, а також лікарські препарати і лакофарбові вироби слід зберігати в строго відведених місцях, недоступних для дітей і психічно неврівноважених людей;

  • при роботі з добривами і інсектицидами слід дотримуватися особливої обережності, застосовуючи всі необхідні засоби індивідуального захисту.

 

Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії

Долинського відділу Калуського районного відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                               Оксана КОНІВ